Egy kis segítség a workshophoz 🙂
A makramé csomózással készült textildíszítés szőtteseken. A francia macramé szó kiejtés szerinti átvétele.
Történészek szerint arab takácsok alkalmazták először a technikát a 13. században. A csomókat a szövés befejezéseként használták pl. törölközőknél, fátylaknál, sálaknál. Az arabok ezt a díszítést a migramah (مِقْرَمة) névvel illették. Spanyolországba a mórokkal került és innen terjedt el Európában.
Művészetként a 17. század végén Angliában találkozhatunk vele először II. Mária uralkodása alatt. A királynő megtanította a technikát udvarhölgyeinek is. A 19. században már mindenféle tárgy díszítésére használták a csomózást. A viktoriánus korszakban volt a legnépszerűbb. A Sylvia’s Book of Macramé Lace (1882) népszerű könyv megmutatta, hogy lehet díszes sujtásokat létrehozni fekete és színes ruhákra, otthonra, kerti partikhoz, tengerparti kirándulásokhoz és bálokra — tündérszerű díszítések a háztartások és alsóneműk számára.
Ötletek, gyertek kövesetek be itt is.
A makramé az Amerikai Egyesült Államokban az 1960-as és 1970-es években népszerűvé vált. Az új generáció képviselői új életet leheltek a csomózás művészetébe. Ma a legkülönbözőbb tárgyak készülnek makramé technikával, beleértve a pénztárcák, falikárpitok, ékszerek, ruházat, növény akasztók, abroszok és így tovább. Divattá vált makramé ékszerek viselése, melyek gyakran tartalmaztak üveggyöngyöket, csontokat, héjakat. Az 1980-as években ismét veszett népszerűségéből, de a 2000 környékén született nemzedék újra felfedezte.
Szükséges anyagok, eszközök
Makramézáshoz elsősorban olyan fonalak, zsinórok ajánlottak, melyek elég erősek, nem bolyhosak, s a szálak könnyen csúsznak egymáson. Ilyenek a pamutfonalak, hímzőfonalak, viaszolt szálak, de szép dolgokat lehet készíteni kenderzsinórból, selyemszálból, bőrből is. A nagy fonalcégek mind gyártanak már külön makraméfonalat, de a gazdaboltban is tudunk venni olyan fonalakat amik alkalmasak erre a célra.
Makramé készítés
1. A szálak felhurkolása
2. Spirálcsomó
3. Lapos csomó
4. Sorcsomó
Leave a Reply