A wikipédia szerint:
A kötés (régebbi, ma már elavult szóhasználattal: kötszövés, kötés-hurkolás) a textiliparban alkalmazott egyik eljárás egy vagy több fonalból összefüggő kelme létrehozására.
A mai értelemben vett kötés eredete homályba vész. A fonalból hurkok készítésére révén kialakított szerkezet legősibb formái már a bronzkorban megjelentek és az ókori népeknél is igen elterjedtek.
Nagy a valószínűsége annak, hogy a kötés tehát az araboktól terjedt el, részben a Selyemúton kelet felé, egészen Tibetig, sőt Kínáig, másrészt a mórok közvetítésével jutott el Európába. Itt mindenekelőtt egyházi méltóságok kesztyűi, harisnyái készültek ezzel a technikával. A legrégibb fennmaradt példány egy 12. századból való kesztyű, amit Konrad von Sternberg püspök viselt. Spanyolországban 1275-ből, illetve 1283-ból származó sírokból kerültek elő mintásan kötött selyempárnák, Franciaországban 1382-ben, Angliában 1402-ben készült kötött kesztyűket őriznek egyházi kincstárakban. A 13. századi Itáliából fennmaradt az a kötött kesztyű, amit V. Kelemen pápa számára készítettek. A 14. században már ismerték a 4-5 tűvel készített „körkötést”, amit a hamburgi Bertram mester 1359-ben festett oltárképe is bizonyít, amelyen a Madonna négy tűvel köt egy ruhadarabot. VIII. Henrik angol király (1509–1547) Spanyolországból származó, I. Erzsébet (1558–1603) azonban már Angliában készült selyemharisnyát hordott és ekkortájt a korábban általános, szövött anyagból szabott harisnyákat már fokozatosan felváltották a kötött harisnyák. A 15. század közepe táján Angliában egyre népszerűbb lett a kötött sapka. A 16. században alakultak meg az első kötő céhek. A kötést kezdetben hivatásszerűen férfiak végezték, kézi munkával. Gépesítése az 1589-ben a William Lee által feltalált kötőgéppel kezdődött. A 17. században már Európa minden országában meghonosodott ez az iparág és még gobelin-szerű faliszőnyegeket is készítettek kézi kötéssel.
A kötőgépek fejlődése a 19. században vett nagyobb lendületet, ekkor kezdtek megjelenni a különböző, egyre bonyolultabb kötésmódok és mintázatok előállítására szerkesztett, egyre magasabb fokon automatizált gépek.[4] A nagyipari kötöttárugyártás kezdetei is erre az időszakra tehetők, ami aztán a 20. század második felében teljesedett ki és napjainkban is meghatározó eleme a divatiparnak, emellett fontos szerepet játszanak a műszaki textíliák gyártásában is.(wikipédia)
A fonál
A kötés megkezdése előtt ami fontos dolog még a fonál. A fonál lehet természetes alapanyagból: alpaka, gyapjú, pamut,selyem,len,viszkóz és lehet mesterséges anyagból: akril, polészter és ezek keveréke. Számít a fonál mérete. Van extra vékony fonál (lace) amiből csipkét lehet kötni vagy nagyon vékony darabot. Vékony fonál (sock) amiből zoknit kesztyűt kötünk. Közepes vastagságúból és a vastag fonálból (worsted) lehet a legtöbb dolgot készíteni sál, sapka, pulóverek…és az extra vastag (chunky, bulky) méretből különleges felületű gyorsan elkészíthető darabok lesznek, sapka, mellény, lakáskiegészítők.
A fonalgyártók ráírják a gombolyagra hogy szerintük milyen vastag kötőtűvel jó kötni azt a fonalat, de ez függ az egyén kötési technikájától és a designtól is. Oda szokták írni, hogy egy 10*10 cm-es négyzethez hány szem és hány sort kell. Ez a próba darab, ebből lehet következtetni, hogy a mi kötésünk mennyiben tér el a megadottól. Érdemes megnézni a fonalgyártók weboldalát, rengetek ingyenes minta is szokott fent lenni. Én kb 10 évvel ezelőtt kötöttem rengeteget. Akkor nagy kedvencem volt a drops oldal, most rákerestem és meglepődtem, hogy mennyire jó magyar oldala is van már. Egy csomó kötési segédlet is van fent, érdemes körbenézni az oldalon.
Tehát, már kiválasztottuk a fonalat és a kötő tűt, jöhet a kötés.
Szemfelszedés/cast on
Sima kötés/ knit stitch
Fordított kötés/ purl stitch
Ez a két kötés az alap kötés. Ha ezeket változtatjuk különböző felületeket és mintákat tudunk létrehozni.
A munkadarabok zárása/bind off sokféle lehet. Egy pár fajtát megosztok itt.
Az én kedvencem ez a rugalmas zárás. A lényeg 2:47-től kezdődik. Sok helyen nagyon kényelmes ha nem olyan szoros a zárás.
Linkek
Ajánlom még A raverly oldalt ez egy kötős horgolós social felület .Regisztráció után lehet csatlakozni, vannak benne csoportok, lehet barátkozni, árulni és vásárolni és vannak benne ingyenes minták is, felrakhatod, amit készítettél vagy épp készítesz.
A kötős világban is vannak híresebb tervezők, egyik kedvencem Stepheny az instája is nagyon látványos 10 év alatt rengeteg különleges mintát készített lett egy fonálboltja gyönyörű fonalakkal. Kezdetben a kétszínű kötésről lehetett öt megismerni.
A Purlsoho egy kis kreatív alapanyagokat árusító bolt New Yorkban, sok szép egyszerű letisztult mintájuk van ingyenesen, nem csak kötés.
Egy álom ez a kis kötős kávézó a L’Oisivethe Párizsban, sajnos a covid tönkre tette őket pedig nagyon szerettem a hangulatát. Nézzétek meg a régi posztokat milyen csodás volt kívülről belülről. Itt dolgozott Nappyknitter is, saját oldalán még mindig dolgozik, nagyon szép pulóvereket készít.
Kjerstivik aki az egész családnak köti a ruhákat, nem semmi munka.
Magyarországon is nagyon sokféle fonalat lehet már kapni. A helyi kézimunka boltok is számtalan fonalat árulnak. Nekem, régi kedvencem az 1001fonal, a bolt Budepesten van, de webshopjuk is van. Sok különleges fonál, külföldi újság megtalálható a kínálatukban. És nekem van egy ilyen kotőgépem is tőlük:
Na és persze pinteresten is van egy albumom, igaz a neve lehetne fonalas, mert vegyesen gyűjtöm a kötést, horgolást, makramét. Szeretek innen ötleteket meríteni, feltölt.
Ha belejöttök a sima fordítottba biztos jönnek az újabb kihívások. Életem egyik legszebb karácsonya volt mikor mindenkinek kézzel kötött ajándékot adtam. Készítettem sapkát, sálat, zoknit, csipkesálat. Sajnos abból a korból 🙂 kevés fényképem van, de egy párat találtam.
Tudtad?
A horgolás és kötés serkenti az agyat és állandó működésre ösztönzi. Ha az agyat rendszeresen edzésben tartjuk, akkor képes hatékonyan működni és elraktározni az emlékeinket. Ezenkívül, a horgolás és a kötés a finom motorikára is nagyon kedvezően hat. A horgolás és a kötés 30-50%-kal csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát. Na és persze élvezzük is. 🙂
Van fent mintám itt az oldalon is nézetek körbe.
Jó munkát! Ha bármi kérdés van keresetek bátran.
Lehet csatlakozni a workshoppokhoz, ahol a kézimunka alapjait tanítom. Minden alkalommal egy újabb technikával készítünk egy munkadarabot.
Leave a Reply